Yazıcı Türleri

Yazıcı Türleri

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı

Öyleyse önce mürekkep püskürtmeli yazıcılara bir göz atalım. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, evlerde kullanılan en yaygın yazıcı türüdür. Ekonomiktirler, fotoğraf kalitesinde sonuçlar üretirler ve tipik bir ev kullanıcısının ihtiyaçlarını karşılamak için fazlasıyla yeterlidirler. Mürekkep püskürtmeli yazıcı, modern zamanlarda o kadar popüler hale geldi ki neredeyse her evde bir tane var. Satın almak ucuz, kompakt ve genellikle çok güvenilirler.

Mürekkep püskürtmeli bir yazıcı, baskı sırasında kağıt üzerinde ileri geri hareket eden baskı kafasıyla çalışır ve bu işlem sırasında baskı kafası mürekkebi kağıda çok küçük noktalar halinde yerleştirir. Aslında, bu noktalar o kadar küçük ki, bir insan saçından daha küçük çaptadırlar. Bu noktalar tam olarak yerleştirildiğinden, kağıt üzerinde bir görüntü oluşturmak için hepsi birleşir. Şimdi yazıcı mürekkebinin kağıda nasıl yerleştirildiğini açıklamak için burada yerleşik bir baskı kafasına sahip bir mürekkep kartuşu örneğimiz var.

İçimizde mürekkep, ısıtma elemanı ve nozül var. Öyleyse ne olur, ısıtma elemanı bir elektrik yükü alır ve ısınır. Sonra ısındıkça, mürekkepte bir kabarcık oluşturur, kabarcık genişledikçe yazıcı kafası nozülünden ve kağıdın üzerine çok küçük mürekkep damlalarını sıkıştırır. Ardından, yazdırma işi bitene kadar döngü tekrarlanır. Bu özel inkjet teknolojisi türü, tüm HP ve Canon yazıcılarda kullanılan termal kabarcık olarak adlandırılır. Mürekkep püskürtmeli yazıcıların tümü kartuşlarında sıvı mürekkep kullanır. Tipik olarak daha ucuz mürekkep püskürtmeli yazıcılar, biri siyah diğeri renkli olmak üzere iki kartuşla gelir.

Bu yazıcılar, üretimlerini çok daha ucuz hale getiren yazıcıdan ziyade kartuşlara yerleşik gerçek baskı kafalarına sahiptir. Ancak bunun dezavantajı, kartuşların çok daha pahalı olmasıdır. Daha pahalı mürekkep püskürtmeli yazıcılar, siyah, camgöbeği, macenta ve sarı için biri gibi en az dört veya daha fazla ayrı kartuş kullanır. Genellikle fotoğraf siyahı ve hatta açık mavi ve açık macenta kartuşlar da eklerler.

Lazer Yazıcı

Son derece popüler olan bir sonraki yazıcı türü de lazer yazıcıdır. Lazer yazıcılar, ev kullanımı için daha küçük kişisel yazıcılardan işletmeler için oldukça büyük yazıcılara kadar farklı boyutlarda gelir. Lazer yazıcılar, metin ve basit grafikler yazdırırken en yüksek kalitede baskı sağlar, ancak aynı zamanda mürekkep püskürtmeli yazıcılardan daha pahalıdır. Bir lazer yazıcı, temelde önce dönen bir tambur üzerine bir elektrik yükü yerleştirerek çalışır.

Daha sonra bir lazer tambura daha düşük bir elektrik yükü boşaltır. Temel olarak lazer, yazdırılacak görüntüyü tamburun kendisine elektrostatik bir biçimde çeker. Daha sonra tambur, toner olarak bilinen bir tozla kaplanır ve tambur görüntü ile kodlanırken, toner tozu yalnızca lazerin yükü bıraktığı alanlara tutunur. Daha sonra kağıt yazıcıdan geçerken toner kağıda aktarılır. Son olarak kağıt, çok yüksek bir sıcaklığa kadar ısıtan ve toner tozunu sayfaya pişiren kaynaştırıcı biriminden geçer. Sonuç, kalite ve dayanıklılık açısından rakipsiz olan yüksek kaliteli bir baskıdır.

Bir lazer yazıcının bir mürekkep püskürtmeli yazıcıya göre en büyük avantajı, çok yüksek hızlarda baskı yapabilmesidir ve ayrıca mürekkep püskürtmeli yazıcının aksine, lazer baskılar sıcak ve kuru olarak çıkar ve lekelenmez. Lazer yazıcılar, boşta bırakıldığında veya uzun süre kullanılmadan ortalıkta oturduğunda tıkanabilecek bir baskı kafasına sahip olmama avantajına da sahiptir. Lazer yazıcı mürekkep yerine toz kullandığından, herhangi bir sorun oluşmadan uzun süre boşta bırakılabilirler.

Termal Yazıcı

Bir sonraki yazıcı türü termal yazıcı olarak adlandırılır. Termal yazıcılar ısı kullanarak baskı yapar ve ayrıca termal kağıt adı verilen özel kağıt kullanırlar. Termal kağıt balmumu bazlı bir mürekkeple emprenye edilir ve bu mürekkebe ısı uygulandığında siyaha döner. Dolayısıyla bir termal yazıcıda, baskı kafasının yaptığı tek işlem, mürekkebin basılması gereken alanlara ısı uygulamaktır. Daha sonra mürekkep soğuduğunda kalıcı hale gelir. Termal yazıcılar çok sessiz çalışır ve genellikle etiket ve barkod yazdırmak için kullanılır.

Yerel süpermarkette faturalarınızı üretirken gördüğünüz yazıcılar termal baskı teknolojisini kullanıyor. Ayrıca bunları çoğu taşınabilir EFTPOS makinesinde yerleşik olarak göreceksiniz ve bunlar aynı zamanda etiketleme için kullanılan ana yazıcılardır. Bunun nedeni, hızlı baskı yapmaları, mürekkep kullanmamaları ve oldukça kompakt boyutlarda üretilebilmesidir.

Nokta Vuruşlu Yazıcı

Bir sonraki yazıcı türü nokta vuruşlu yazıcı olarak bilinir. Nokta vuruşlu yazıcı yıllar önce çok popülerdi, ancak bugün neredeyse yoklar. Özellikle lazer veya mürekkep püskürtmeli yazıcılarla karşılaştırıldığında vasat baskı kalitesi üreten eski bir teknolojidir. Onlar da çok gürültülüydü. Nokta vuruşlu yazıcılar, darbeli yazıcılar olarak da bilinir. Yazıcı kağıt üzerinde hareket eder ve hareket ettirdikçe yazıcı kafasındaki kalemler bir beze çarpar

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?