Mürekkep Püskürtmeli Yazıcıların Tarihi

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcıların Tarihi

Mürekkep püskürtmeli yazıcı, yüksek teknoloji ürünü bir şirket içindeki ek bir projeden en popüler bilgisayar baskı cihazına kadar uzun bir yol kat etti.

Evde bir yazıcınız varsa, mürekkep püskürtmeli bir yazıcı olma ihtimali yüksektir. Günümüzde mürekkep püskürtmeli yazıcılar, ev ve küçük ofis kullanımı için en popüler baskı cihazıdır, ancak her zaman böyle olmamıştır.

1960’lardan 1980’lere kadar bilgisayar baskısına nokta vuruşlu yazıcılar hakim oldu. Bazıları hala etrafta bulunabilir. Ne yazık ki, nokta matris hala baskı için bir darbe yöntemi kullanıyordu (hemen hemen daktilolar gibi), bu nedenle gürültü ve hız sınırlamaları sorunu kaldı. Kelime işlemenin önemi giderek artarken, hızlı, sessiz, yüksek kaliteli bir yazıcıya ihtiyaç duyuldu.

1980’lerin başında, lazer yazıcının piyasaya sürülmesi bu ihtiyacı karşıladı. Bir şeride fiziksel darbe ihtiyacını ortadan kaldıran lazer yazıcılar çok daha yüksek hızlara ulaştı ve neredeyse sessiz çalışabildiler. Kişisel bilgisayarlar 1980’lerde popüler hale geldikçe, lazer yazıcılar, maliyeti birkaç bin dolar ne olursa olsun, “mektup kalitesinde” baskı için tek kabul edilebilir seçenek haline geldi.

Ancak, lazer yazıcının hükümdarlığı, sonunda Hewlett-Packard’da geliştirilen bir teknoloji tarafından geride bırakıldı. HP, Epson ve Canon ile birlikte, modern mürekkep püskürtmeli yazıcıların geliştirilmesinde önemli bir pay sahibi olduğunu iddia edebilir ve biz de mürekkep püskürtmelerinin tarihini HP’nin bakış açısından ele alacağız.

İşin garibi, HP’nin icadı aslında kişisel bilgisayarlar için tasarlanmamıştı, çünkü proje 1970’lerin sonunda başladığında böyle bir şey yoktu. Bunun yerine HP, en karlı tüketici ürünü olan taşınabilir, pille çalışan hesap makineleri için yeni bir baskı mekanizması arıyordu.

Şirketin yazıcı projesindeki ana hedeflerinden biri, baskı hesap makinelerinin güç tüketimini azaltmaktı. O sırada, bazı hesap makineleri sonuçlarını mürekkepli bir şeride bir yazı çubuğu vurarak verirler. Diğerlerinde, elektrikle ısıtılabilen ve termal olarak hassas bir kağıt veya şeride bastırılabilen küçük bir direnç kolonundan oluşan termal baskı kafaları vardı. Termal yazıcılar özel bir tür kağıt gerektiriyordu ve zamanla yazının solmasıyla ilgili sorunlar yaşıyordu. Ayrıca çok fazla pil gücü kullandılar.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

Yazıcı araştırması, başından beri HP’nin hesap makinesi geliştirme çalışmasının bir parçasıydı. 1970’lerin başlarında, HP’nin Kaliforniya, Palo Alto’daki gelişmiş araştırma laboratuvarındaki mühendisler, HP-35’i grafiklerin çıktısını almak için bir prototip “cep çizici” de tasarladılar. Daha sonra San Diego ve Andover, Massachusetts’teki HP mühendisleri, bu prototipi bilgisayarlar ve grafik araçlarında kullanılan “kum çarkı” plotter olarak adlandırdıkları pratik bir cihaz haline getirdiler.

Bu başarının üzerine inşa ederek, 1978’de HP’nin Corvallis, Oregon tesisinin yöneticileri kum çarkı fikrini hesap makinesi çizicilere uygulamak için bir proje başlattı ve daha sonra, 1979 sonbaharında, inkjet projesi başladı.

HP’nin Palo Alto’daki merkezi gelişmiş araştırma laboratuvarında, John Vaught adlı bir mühendis, metin yazdırmak için küçük bir delikten mürekkep damlacıklarını püskürtmek için termal ısıtmanın kullanıldığını gösterdi. Mürekkep püskürtmeli baskı fikri kendi başına yeni değildi, ancak Vaught’ın mekanizması, toplu üretilen bir tüketici ürününde kullanıma uygun görünen ilk mekanizmaydı.

Araştırma ekibi, bir yıldan az deneyime sahip, özgür ruhlu bir makine mühendisi olan Niels Nielsen’i işe aldığında inkjet projesi büyük bir ivme kazandı. Nielsen, mevcut teknolojileri inceleyerek işe başladı. Ana hedef, mürekkebi dışarı püskürtmenin daha basit bir yolunu bulmaktı. 1979’da Siemens, mürekkebi tükürmek için piezo-elektrikli bir cihaz kullanan yazıcıyı tanıttı.
Siemens yazıcısında, piezoelektrik kristallere bir elektrik akımı uygulandı ve bu kristallerin bir tüpteki mürekkebe bir kuvvet uygulamasına ve onu bir delikten kağıda atmasına neden oldu. Bu yöntem akıllı ve güvenilirdi, ancak düşük maliyetli, tek kullanımlık bir ürün için uygun değildi, ısıl ısıtmayı kullanma fikri seri üretim için umut verici görünüyordu.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?